Ekonomi

ADNOC, net sıfır emisyon hedeflerini 2045’e taşıyor

DUBAİ, 1 Ağustos (Xinhua) — Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) en büyük petrol şirketi olan Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), net sıfır emisyon hedeflerine ulaşma tarihini 2050’den 2045’e erteledi.

BAE’nin resmi haber ajansı WAM, devlete ait şirketin 2030 yılına kadar sıfır metan emisyonu hedefine de ulaşmayı planladığını duyurdu.

Şirketin karbondan arındırma planı, offshore operasyonlarını saf şebeke gücüne bağlamak ve offshore karbon ayak izini yüzde 50 azaltmak için 3,8 milyar dolarlık bir proje içeriyor. Ayrıca şirket müşterilerinin karbondan arındırılmasına yardımcı olmak için yıllık 1 milyon tonluk düşük karbonlu amonyak üretim tesisi kurulması planlanıyor.

ADNOC, karbon yakalama kapasitesini 2030 yılına kadar yılda 5 milyon tona çıkarma planının bir parçası olarak, bu yıldan itibaren karbondioksiti kalıcı olarak yakalamak ve depolamak için iki pilot proje başlattı.

Abu Dabi Kraliyet Prensi ve Abu Dabi Yönetim Kurulu Başkanı Pir Khalid bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, bu tartışmacı hedeflerin ADNOC şirketinin daha düşük karbonlu bir geleceğe doğru gerçeği dönüştürme yolculuğunda yeni bir bölümü işaret ettiğini söyledi.

30 Kasım ortasından 12 Aralık’a kadar 2023 Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan BAE, bu ayın başlarında 2030 yılına kadar emisyon azaltma hedefini yüzde 31’den yüzde 40’a çıkarmıştı.¦

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu